Friday, 25 March 2011

Crumble aux Pommes et à l'AvoineEesti keeles oleks selle toidu nimi õunamagustoit krõbeda kaerahelbekattega, kuid minu peas lööb tuluke põlema just sõna
crumble peale. Arvatavasti selle pärast, et kui ma esimest korda sellist toitu sõin, oli nimi menüüs prantsuse keeles.
See selleks, aeg on rääkida maitsest. Tegelikult teab iga eestlane, et kaerahelbed ja õunad sobivad kokku nagu...sukk ja saabas? Või siis pigem nagu õun ja kaerahelbed. See kooslus on nii kodumaine, et ma hakkasin arutama, kas eestlastel ei ole mõnda sarnast toitu. 

Retsepti leidsin ma
siit. Originaalis oli suhkrut palju rohkem ja kaerahelbeid vähem, kui järgnevas.Vaja läheb:
50 ml vett
vanilliessenssi
1 spl kaneeli
60-80 g suhkrut 
1 tl tärklist
4 väikest Granny Smith õuna

75 g kaerahelbeid

50 g sulatatud võid või margariini
30-40 g pruuni suhkrut

Pane ahi 180 kraadi peale sooja. Koori ja tükelda õunad väikesteks kuubikuteks. Sega omavahel vesi, essenss, kaneel, suhkur ja tärklis. Lisa õunatükid. Vala segu potti ja kuumuta keskmisel kuumusel seni, kuni õunatükid muutuvad poolpehmeks. Vala vormi (minu oma oli umbes 18 cm ümbermõõduga).

Katte jaoks sega kaerahelbed, või ja suhkur ning aseta segu õunatükkidele. Küpseta umbes 20 minutit või seni, kuni kaerahelbed on kergelt kuldsed.

Sobib ideaalselt nii vanillijäätise ja -kastmega, kui ka vähem magusa jogurtijäätisega. Vanillikastme retsepti postitan eraldi.I hear that crumble is a British food, but in my world, the names of such foods are in French. Probably because the first time I had crumble it was written down in French in the menu and that just stuck with me. So in English it's apple crumble with oat flakes. 
That's that, now about the taste. Well, crumble is always yummy whatever you put in it. And the traditional combination of apples and cinnamon never lets me down.


The recipe is from here. There is bit more sugar in the original recipe and a bit less oat flakes, but I really don't think that amount of sugar would do any good for the crumble. Nor to the eater. And the extra flakes add crispiness, making the topping taste like addictive crunchy cereals.You'll need:
50 ml of water
vanilla essence 
1 spoonful of cinnamon
60-80 g of sugar (depending on how sweet you want it to be)
1 tsp of starch
4 small Granny Smith apples

75 g of oat flakes
50 g melted butter or margarin 
30-40 g brown sugar (again, depending on your taste)

Preheat the oven at 180 degrees. Peel the apples and cut them into small pieces. Mix the water, essence, cinnamon, sugar and starch. Add the apples. Pour this into a pot and heat at medium temperature until the apples start turning soft. Pour into a casserole (mine was about 18 cm circumference). For the crumble topping mix the oat flakes, butter and sugar and use it to cover the apple pieces. Bake for 20 minutes or until the the flakes have turned slightly golden.
Ideal with vanilla sauces and ice cream, but also with yoghurt ice cream. The vanilla sauce is in the next post.

No comments:

Post a Comment